Press "Enter" to skip to content

Asekuracja w czasie wspinaczki – usługi alpinistyczne

Zakładając, iż wspina się team dwuosobowy, w skład całego układu asekuracyjnego wchodzą wynikające elementy składowe: dolne stanowisko asekuracyjne, asekurujący ze swoim własnym zabezpieczeniem oraz sposobem zabezpieczenia, lina łącząca obydwu wspinaczy przymocowana do uprzęży asekuracyjnych za wsparciem dobrych węzłów, punkty asekuracyjne na odcinku pomiędzy asekurującym jakie sam założy dla asekuracje drugiego z partnerów. Kolejność działań asekuracyjnego składu wspinaczkowego następuje już z powyższego układu asekuracyjnego. U podnóża zaplanowanej trasy wspinacze zakładają stanowisko asekuracyjne jeden z nich, nazwijmy go B- będzie ubezpieczył tego, który będzie szedł do góry jako pierwszy- A.

Wspinający zakłada położenia asekuracyjne które mają za zadanie minimalizować potencjalny upadek prowadzącego, wpinając do nich linę. Jeśli zaplanowana trasa jest dłuższa aniżeli lina, to wspinacz A w jakimś emitującym się do tego położeniu zakłada stanowisko asekurujące. Będzie ono służyło do ubezpieczenia wspinacza B, jaki po zlikwidowaniu nie potrzebnego już stanowiska zaczyna się wspinać. Elementy wyposażenia wspinacza są wymagane w czasie każdej wspinaczki w górach. Wspinacze używają niemniej jednak cały czas szereg dodatkowych bajerów, z jakich niektóre są w stanie być wręcz niezbędne na nadzwyczaj skomplikowane kosztowny.

Trzeba do nich proszek magnezjowy, noszony w szczególnym woreczku, w jakim macza się palce, co zapewnia im o wiele poprawniejszą przyczepność na drobnych chwytach, to wykorzystują eksperci z Alptrek.PL – Usługi Alpinistyczne Warszawa. Wspinaczka technika sztucznych ułatwień żąda stosowania tak zwanych ławeczek podciągowych. Są to dwie krótkie, trzy bądź też czteroszczeblowe drabinki podwieszane do osadzonej kostki czy tez haka. W terenie zbyt trudnym do wspinania klasycznego, stając w ławeczkach wspinacz może wyszukać i przygotować dodatkowy punkt asekuracyjny. Ławeczki są w stanie być zrobione z taśmy nylonowej lub też z aluminium szczebelków połączonych cienka linką. Wczepia się je do miejsc asekuracyjnych czy też pomocniczych, jeżeli są za słabe do asekuracji, za pomocą karabinków czy też metalowych haczyków. Wspinanie się na nowych drogach prowadzących płytami pozbawionymi szczelin lub rys ma prawo wymagać zastosowania spitów do asekuracji.

Dodaj pierwszą opinię do publikacji

Dodaj komentarz