Press "Enter" to skip to content

Bezrobocie w UE – jak je zlikwidować?

W sposób prostolinijny jednym z najistotniejszych współczynników decydujących o dyspozycjach oraz konkurencyjności danej gospodarki jest stopień bezrobocia. Patrząc na globalny wynik Unii Europejskiej, Polska bez ustanku ma zdecydowanie znacznie więcej bezrobotnych aniżeli inne członkowskie kraje. Rzecz jasna mieszkańcy oraz politycy z kraju są w stanie oraz tak być dosyć usatysfakcjonowani, ponieważ polskie PKB jest jednym z nielicznych w Europie, które w dalszym ciągu rosną mimo recesji. Ale profesjonaliści z Unii i ośrodków akademickich powiadają jednym głosem – lokalna gospodarka mogłaby być jeszcze mocniejsza, gdyby udało się konstruować nowatorskie miejsca pracy.

W tej chwili wzrost w Polsce dyktowany jest tym, że dalej niemało kupujemy oraz konsumujemy a przedsiębiorcy nie wydawali pieniędzy na głupoty w trakcie kryzysu. Jednakże gdyby czas tego kryzysu wyeksploatować na masowe tworzenie miejsc pracy, ekonomia byłaby zdecydowanym liderem Europy w ciągu najbliższych pięciu lat. Unia niemniej jednak czuwa oraz systematycznie podpowiada, jak polepszyć nasze statystyki.

Unia Europejska jeszcze do niedawna nie posiadała żadnych znacznych problemów. Nawet kiedy doszło do załamania amerykańskiej ekonomii, mało kto w Unii na poważnie brał ubytki na miejscowych giełdach. Z czasami okazało się, że europejski sektor bankowy jest tak samo zrujnowany jak amerykański. Zaczęły się w takim razie spadki na giełdach, wzrosty niedoborów budżetowych, wielu inwestorów zaczęło wycofywać fundusz, sprawiając utratę miejsc pracy. I to naturalnie wzrost bezrobocia w Unii Europejskiej jest dziś bez zaprzeczania jednym z najogromniejszych wyzwań stojących przed wspólnotową administracją.

Wcześniej jednakże działania Unii Europejskiej ograniczały się właściwie do organizowania dopłat i programów wspierających wojowanie z bezrobociem, zakładanie firm czy odnawianie infrastruktury w najbardziej obskuranckich biznesowo regionach. Dziś musi zrobić krok na przód i przejść do o dużo mocniejszego interwencjonizmu ekonomicznego, którego przez dużo dekad mocno się wystrzegała w obawie przed negatywnymi reakcjami rynku.

Dodaj pierwszą opinię do publikacji

Dodaj komentarz