Press "Enter" to skip to content

Czemu paski klinowe są fabrykowane z gumy?

To naturalnie dzięki technologicznemu rozwojowi w przemyśle gumowym mogliśmy być świadkiem wielu wybitnych wydarzeń. Można do nich zaliczyć między innymi pierwsze zawody Formuły 1, czy jakiekolwiek inne wyścigi oraz ważne rajdy, jakie nie mogłyby się odbyć bez gumowych opon i innych detalów nie zdołałyby się odbyć. Zatem już dzisiaj wszyscy wiemy jak istotne w naszym życiu są wyroby gumowe. Wróćmy na chwilę do jednego z znaczących odkryć Charlesa Goodyeara. Było nim wynalezienie ebonitu. Ebonit to nic innego jak twarde i bardzo wytrzymałe tworzywo sztuczne. Otrzymuje się go w procesie wulkanizacji, w środowisku o temperaturze dwudziestu stopni Celsjusza. Może to być wulkanizacja sztucznego lub ewentualnie naturalnego kauczuku. W jego skład wstępuje zdecydowanie znacznie więcej siarki niż w standardowej gumie. To naturalnie temu zawdzięcza on własną gęstość, twardość oraz wytrzymałość.

To naturalnie dzięki temu wyroby z ebonitu ścierają się odważnie wolniej niż stereotypowa guma z kilkoma odsetkami siarki. Na ogół przetwarza się ebonit w kolorze czarnym lub ewentualnie także ciemnobrązowym. Znakomicie nadaje się on do mechanicznej obróbki – przetestuj pasek zębaty. Jego grubość oraz nieprzepuszczalność powietrza sprawia, iż jest on idealnym surowcem do izolowania ciepła. Z tego samego powodu jest też wybitnie odporny na riposty z różnymi substancjami chemicznymi. To kłopotliwe pomimo własnej twardości, ogromnej gęstości cząsteczek ebonit ma minusy. Jednym z nich jest jego kruchość.

Głównie, kiedy jest wystawiony na przedsięwzięcie warunków atmosferycznych. Wyroby gumowe z ebonitu to między innymi skrzynki akumulatorowe, ustniki do fajek, wykładziny antykorozyjne, wykładziny ochronne, rzeczowych części wiecznych piór, rączek noży, nieco tańsze elementy równie tanich instrumentów muzycznych. Jest to bardzo obszerna rodzina produktów. Ebonit ma też swoje wykorzystanie w tworzeniu drobnych oprzyrządowań elektrotechnicznych. Oprócz tego używa się go do izolowania detalów w przemyśle radiowym.

Dodaj pierwszą opinię do publikacji

Dodaj komentarz