Press "Enter" to skip to content

Dbanie o oczy – zrób to dobrze

Ogólne zdrowie oczu. Dobry wzrok i zdrowe oczy są niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia. Mówi się, że 80% wszystkiego, co robimy, opiera się na wrażeniach wzrokowych, dlatego szczególnie ważne jest dbanie o oczy i wzrok. Są rzeczy, które możesz zrobić sam, aby zachować dobrą wizję przez długie lata. Oto kilka dobrych rad.

Regularnie badaj oczy i oczy

Nawet jeśli uważasz, że dobrze wyglądasz, a Twoje oczy są zdrowe, to dopiero poprzez badanie naprawdę dowiesz się, jak to jest naprawdę. Jeśli w rodzinie występują choroby oczu, takie jak jaskra, problemy z żółtą plamką lub inne choroby oczu, jeszcze ważniejsze jest regularne badanie oczu. Wczesne wykrycie zmian w oczach może mieć kluczowe znaczenie dla spowolnienia tych procesów.

Czynniki stylu życia. Na oczy i wzrok wpływa również to, jak żyjemy i dbamy o nasze zdrowie. Palenie zwiększa ryzyko zmian w siatkówce. Ważna jest również zróżnicowana dieta z owocami i warzywami.

Ochrona przeciwsłoneczna / filtr UV. Ilość światła UV, na które narażone są oczy, jest również ważna dla zdrowia oczu. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć ekspozycję na światło UV poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych. Z biegiem czasu światło UV może wpływać na oko na różne sposoby, co może prowadzić do pogorszenia widzenia i rozwoju problemów z oczami.

Okulary ochronne

Nosić okulary ochronne, jeśli istnieje ryzyko uderzenia, pyłu lub odłamków, promieniowania i ciepła. Noś okulary ochronne, które chronią podczas uprawiania sportu lub pracy, gdzie istnieje ryzyko kontuzji. Może to oznaczać gogle, ekrany lub ochronę oczu. Większość okularów ochronnych jest wykonana z poliwęglanu, który jest dziesięciokrotnie mocniejszy niż tradycyjne soczewki okularowe. W zależności od wymagań dostępne są różne gogle.

Cyfrowy stres oczu. W pewnym momencie w ciągu dnia prawie każdy korzysta z jakiejś formy wyświetlacza: tabletu, laptopa, telefonu komórkowego lub komputera. Monitory elektroniczne mogą powodować stres i problemy z oczami, takie jak niewyraźne widzenie i ból oczu, suchość oczu, bóle głowy lub trudności z koncentracją. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, możemy Ci pomóc.

Twoja wizja jest jednym z najważniejszych zmysłów, ale wielu nie dba o to tak, jak powinno. Zapewne nie raz słyszałeś, jak dbać o ciało i wszystkie jego układy, ale ile myślisz o utrzymaniu zdrowych oczu? Większość wskazówek dotyczących dbania o wzrok jest zgodna z „nie oglądaj za dużo telewizji” lub „nie korzystaj z komputera i telefonu komórkowego ”. Jednak te wskazówki stały się nieco przestarzałe.

Chociaż mogą być nadal przydatne, w rzeczywistości większość z nas spędza kilka godzin dziennie przed ekranami komputerów w pracy, szkole lub innych zajęciach.

To, co jesz, może mieć duży wpływ na twój wzrok, ponieważ ilość witamin, które dostarczasz oczom, pochodzi z pożywienia.

Jedną z najlepszych potraw, jakie możesz wybrać do pielęgnacji oczu, jest marchew, która jest bogata w witaminy A i C. Odpowiadają one za utrzymanie i poprawę zdrowia oczu. Noś okulary przeciwsłoneczne tak często, jak możesz

Okulary przeciwsłoneczne służą nie tylko modnemu wyglądowi. Pomagają również zmniejszyć wpływ promieni UV na oczy. Jeśli wychodzisz, powinieneś nosić okulary przeciwsłoneczne, niezależnie od tego, czy jest pochmurno, czy nie. zobacz tutaj

Tylko okulista może powiedzieć, jak się czujesz. Procedura jest jednak bardzo prosta:

  1. Spójrz przez kilka soczewek

  2. Czytaj litery o różnych rozmiarach
  3. Nacisk oczu jest bezboleśnie badany za pomocą narzędzia

Nie oznacza to jednak, że nie możesz chronić swojego wzroku podczas korzystania z ich ekranów. Kluczem jest umiar.

Podczas oglądania telewizji usiądź w odległości co najmniej jednego metra. Jeśli używasz monitora komputerowego, odległość między oczami a monitorem powinna wynosić co najmniej 60 cm. Używanie telefonów komórkowych w ciemności jest powszechne, ale powinieneś wiedzieć, że jest to szkodliwe dla twojego wzroku. Zawsze najlepiej jest używać ekranów z włączonym światłem.

Mokre oczy = zdrowe oczy

Aby Twoje oczy były zdrowe, muszą być stale wilgotne. Jeśli odczuwasz suchość lub swędzenie, ucierpi twój wzrok. Jeśli mruganie nie wystarczy, poproś swojego okulistę, aby zalecił Ci sztuczne łzy , których możesz używać od czasu do czasu. Jeśli codziennie spędzasz kilka godzin przed ekranem komputera , zaaplikuj jedną kroplę do każdego oka co trzy godziny lub gdy odczuwasz dyskomfort. Pomoże Ci dłużej zachować zdrowe oczy.

Ochrona przed nadmiernym przeciążeniem oczu

Czasami my sami stwarzamy największe zagrożenie dla naszych oczu. Przepracowane oczy są narażone na krótsze lub dłuższe problemy ze wzrokiem lub wzrokiem. Aby chronić swój wzrok i zachować zdrowie oczu, należy zminimalizować wysiłek poprzez: Rób przerwy podczas pracy terminala. Spróbuj zrobić 15-minutową przerwę od komputera co dwie godziny i odpocznij co dwadzieścia minut, rozglądając się po pokoju.

Upewnij się, że masz dobre oświetlenie. Twoje oczy potrzebują wystarczającego oświetlenia, aby czytać i pisać, pracować na komputerze lub oglądać telewizję. W słabym świetle lub ciemności oczy są zmuszone do cięższej niż zwykle pracy i stają się przepracowane.

Często mrugaj, aby odświeżyć i nawilżyć oczy. Zdobądź odpowiednie soczewki lub okulary. Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, upewnij się, że są one zawsze dopasowane do Twoich oczu i rodzaju wykonywanej pracy. Utrzymuj dobrą jakość powietrza. Zapobiegaj suchości oczu i poprawiaj widzenie, stosując nawilżacz, utrzymując komfortową temperaturę i unikając dymu i innych zanieczyszczeń. Pomyśl mądrze! Regularnie odwiedzaj optyka i dbaj o swoje oczy, aby były zdrowe.

Dodaj pierwszą opinię do publikacji

Dodaj komentarz