Press "Enter" to skip to content

Historia i znaczenie munduru wojennego

W miarę rozszerzania pojęcia wojskowości i kształtowania się świadomości narodowej, mundury wojskowe zyskiwały na popularności oraz znaczeniu. Początki historii mundurów wolno odszukać jeszcze w starożytności, kiedy stroje żołnierzy były na tyle charakterystyczne dla danej nacji, że w trakcie walk rozpoznawalność odzienia zezwalała na odróżnienie przeciwnika od sprzymierzeńca. Najwcześniejszym przykładem wojska użytkującego powszechnie mundury są Nieśmiertelni stanowiący perską elitarną armię. To jest istotny aspekt praktyczny, który w dalszym ciągu pełni misję mundurów, najczęściej oznaczony barwami narodowymi, lub też symbolami powiązanymi z daną frakcją – oto naszywki na ubrania. W obecnych czasach mundur to również oznaka statusu wyrażającego wojsko, już w średniowieczu po okryciu żołnierza wolno było określić funkcję pełnioną przez niego.

Nowoczesne armie są umundurowane zgodnie z przeznaczeniem ich użytkowników, na przykład firmy odpowiednie wyróżniają się na tle szeregowych z wojsk lądowych, zaś piloci czy też żołnierze marynarki wojennej także mają inny krój i wzór mundurów. Oprócz wygodnego użycia munduru, pozostają też aspekty wizualne, które odgrywają decydującą rolę podczas rozmaitych uroczystości narodowych oraz parad. Mundury wizytacyjne nie są nastawione już na funkcjonalność, ale dominuje ich prezencja.

W przypadku zmagań wojennych ówczesny mundur ma obowiązek nie ograniczać się do nieefektywnych rozwiązań względem użycia rozmaitej broni, w którą żołnierz jest wyposażony, czy także oznaczenie stopnia użytkownika, lub ewentualnie w celach rozpoznawczych, lecz niezwykle ważne jest dopasowanie kolorystyki do obszaru, w jakim dany żołnierz będzie toczyć walkę. Na przykład zielone mundury zezwalają na odpowiedni kamuflaż w obszarach trawiastych oraz zalesionych. W trakcie śnieżnej zimy, białe umundurowanie może dać rozległą przewagę nad przeciwnikiem, którego obecność zdradzają ciemne odcienie ubrania. Na pustyni zaś właściwie jest posiadać do dyspozycji żółty mundur, który zezwoli zlać się z piaskowym otoczeniem.

Dodaj pierwszą opinię do publikacji

Dodaj komentarz