Press "Enter" to skip to content

Jak przetrwać wizytę u dentysty?

Każdy człowiek boi się bólu. Nasz mózg wyekwipowany jest w receptory, które pozwalają go uniknąć, na przykład w owym czasie, gdy odruchowo oddalamy rękę od ognia świecy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że można się sparzyć, a co za tym idzie będzie bolało. Tak samo rzecz ma się, gdy z całych sił staramy się ustrzec się rzeczy, które przypominają nam cierpienie, mamy z nimi nie perfekcyjne wspomnienia. Chronimy się przed tym co stworzonym przez nas stwierdzeniem nie profesjonalne. Wizyta u dentysty jest jedną z wizyt, jakiej boi się większość z nas. Pewnie już chociaż jeden ząb w stworzonym przez nas życiu został wyrwany lub leczony, a ten proces nie zawsze bywa przyjemny. Rodzice ciągnęli nas na siłę do gabinetu, zapewniając, że nic nie będzie bolało, a pani dentystka tylko zajrzy Tobie do buzi. Na tym się jednak nie kończyło. Pamiętamy ból jaki kojarzył się z wyrywaniem, mimo zapewnień, że nie będzie bolało. Trauma z dzieciństwa przeniosła się także na nasze dorosłe życie. Odkładamy wizytację u dentysty tak długo, aż nie zaczniemy wyć z bólu. Tu dentysta oświęcim to jedno z nielicznych punktów gdzie w moim wypadku nie bolało aż tak niesłychanie.

Długo szukałem miejsca gdzie ekspert postara się by jak najmniej bolało i zrobi wszystko by jakoś ochronić moje uzębienie, a nie od razu je wyrywać. Większość dentystów oferuje wstawki, protezy, mój stomatolog wojuje o każdy mój ząb. Polecam do znajomym oraz rodzinie, większa część jest usatysfakcjonowana. Wybierając się do dentysty często zastanawiamy się ile nas to będzie kosztowało. Plomba spadła, przydałoby się wyrwać ząb z tyłu oraz wybielić te przednie, bowiem przez kawę i papierosy nie da się ich doczyścić. Sama wizytacja to również koszty. Jakim sposobem to wszystko pogodzić z domowym budżetem oraz nie zwariować? Mamy do wyboru dwie możliwości: pójdziemy do dentysty publicznego, lub zgłosimy się do prywatnego gabinetu. Stomatologia oferuje nam około dwudziestu gabinetów prywatnych i parę publicznych, w których kolejka do doktora jest tak duża, że chcąc iść na kontrolę musimy zgłosić się parę miesięcy poprzednio. Paradoks! Skąd we wrześniu jesteśmy w stanie mieć pojęcie, że w grudniu będzie nas bolała dwójka?

Zapisanie się na wizytę publiczną ma sens kiedy idziemy na kontrolę, lub zarezerwujemy sobie jakiś zabieg na ten termin. Skąd jednak mamy wiedzieć jaki? Skutkiem tego wielu z nas wybiera prywatnych dentystów. Co prawda do nich też jest kolejka, niemniej jednak mnóstwo mniejsza aniżeli do placówki publicznej. Płatności wolno rozłożyć na raty, a co do wykonania naszych zabiegów nie musimy się troskać. Dentyści prywatni korzystają z przyjaźniejszych, innymi słowy droższych materiałów, wskutek tego taki zabieg starcza na dłużej, daje większą gwarancję.

Dodaj pierwszą opinię do publikacji

Dodaj komentarz