Press "Enter" to skip to content

Jakie oprzyrządowanie dla alpinistów zakupić?

Zakładając, że wspina się skład dwuosobowy, w skład zupełnego układu asekuracyjnego wchodzą następujące elementy składowe: dolne stanowisko asekuracyjne, asekurujący ze swoim osobistym zabezpieczeniem oraz sposobem zabezpieczenia, lina łącząca obydwu wspinaczy przymocowana do uprzęży asekuracyjnych za pomocą odpowiednich węzłów, punkty asekuracyjne na odcinku pomiędzy asekurującym jakie sam założy dla zabezpieczenia drugiego z partnerów. Kolejność przedsięwzięć asekuracyjnego teamu wspinaczkowego wynika już z powyższego układu asekuracyjnego. U podnóża przewidzianej trasy wspinacze zakładają stanowisko asekuracyjne jeden z nich, nazwijmy go B- będzie zabezpieczył tego, który będzie szedł do góry jako pierwszy- A.

Wspinający zakłada lokalizacje asekuracyjne które mają za zadanie minimalizować ewentualny upadek prowadzącego, wpinając do nich linę. Jeśli zaplanowana trasa jest dłuższa niż lina, to wspinacz A w jakimś nadającym się do tego położeniu zakłada stanowisko asekurujące. Będzie ono służyło do ubezpieczenia wspinacza B, jaki po zlikwidowaniu nie pomocnego już stanowiska zaczyna się wspinać. Elementy oprzyrządowania wspinacza są potrzebne w czasie jakiejkolwiek wspinaczki w górach. Wspinacze używają jednakże cały czas szereg pobocznych bajerów, z których niektóre mogą być wyraźnie wymagane na nadzwyczaj uciążliwe drogi.

Wypada do nich proszek magnezjowy, noszony w wyjątkowym woreczku, w jakim macza się palce, co gwarantuje im znacznie lepszą przyczepność na malusieńkich chwytach, to wykorzystują fachowcy z Alptrek.PL – Usługi Wysokościowe Warszawa. Wspinaczka technika sztucznych ułatwień żąda stosowania tak nazywanych ławeczek podciągowych. Są to dwie krótkie, trzy bądź też czteroszczeblowe drabinki podwieszane do osadzonej kostki czy tez haka. W terenie nazbyt skomplikowanym do wspinania klasycznego, stając w ławeczkach wspinacz ma okazję wyszukać i przygotować kolejny punkt asekuracyjny. Ławeczki mogą być zrobione z taśmy nylonowej lub z aluminium szczebelków połączonych cienka linką. Wczepia się je do miejsc asekuracyjnych lub ewentualnie pomocniczych, jeżeli są za słabe do asekuracji, za pomocą karabinków lub też metalowych haczyków. Wspinanie się na oryginalnych drogach prowadzących płytami pozbawionymi szczelin czy rys ma prawo wymagać przeznaczenia spitów do asekuracji.

Dodaj pierwszą opinię do publikacji

Dodaj komentarz