Press "Enter" to skip to content

Jakim sposobem zorganizować pochówek?

Śmierć bliskiej osoby nie jest żadną radością, a każdy człowiek doświadcza to na swój sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei koncentrują się na wzmiankowaniu dawnych lat, które przeżyli ze zmarłym. Najistotniejsze to jednakże godnie pochować bliską osobę, bo w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura ma swoje tradycje pogrzebowe, w tym także chrześcijanie. Wskutek tego właśnie należałoby zaznajomić się z nimi i tym, jak rozwijały się na przestrzeni wielu lat. Należałoby jednak rozpocząć od tego, czym właściwie jest pogrzeb. A jest to godziwy i religijny zadanie wobec osoby zmarłej. To sposób rozłąki się z człowiekiem, który odszedł i wartego podziękowania mu za wspólnie spędzone momenty.

W kulturze europejskiej obyczajem stało się chowanie ludzi w trumnach. To z reguły spotykany sposób, który można zaobserwować na lokalnych pogrzebach – więcej na domenie internetowej cmentarz puszczykowo. Chociaż należy naświetlić także fakt, że innym rozwiązaniem stała się urna, która przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej mieści się także kondukt żałobny, który w tych ostatnich chwilach odprowadza zmarłego do miejsca, w którym będzie spoczywał. Należy jednakże podkreślić, że chrześcijaństwo jest wielokulturowe, wobec tego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Bez wątpienia w kulturach, jakie związane są z prawosławiem, protestantyzmem lub katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż grzebanie zmarłych powiązane jest z przekonaniem, iż Jezus pojawi się znowuż na świecie oraz nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się też przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku jednostka zmarła musi być nie wyłącznie ubrana w odświętne ubranie, jednakowoż również powinna zostać poddana zabiegom kosmetycznym, jakie mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym na przykład ma prawo zająć się zakład. Pogrzeby zazwyczaj kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, który następnie jest zakopywany. Wypada niemniej jednak zaakcentować fakt, że bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, które przypominają kapliczki, świątynie i inne budowle. Choć nie zawsze. Zmarli, którzy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.

Dodaj pierwszą opinię do publikacji

Dodaj komentarz