Press "Enter" to skip to content

Projekt domu oraz kanalizacji – samemu lub zlecać?

Przystępując do budowy własnego domu, jedną z ważniejszych spraw będzie sam projekt stworzonego przez nas domu. W tej sprawie mamy duży wybór, jest albowiem do kupienia, po dość atrakcyjnych cenach, dużo skończonych projektów. Główną zaletą takiego rozstrzygnięcia będzie relatywnie niska cena takiego zdecydowanego już projektu, wielokrotnie przy tego rodzaju projektach są od razu zdziałane kosztorysy, w następstwie tego możemy wstępnie posiadać myśl, czy stać nas na zbudowanie domu wedle danego projektu. Wadą takiego rozstrzygnięcia jest to, że skonstruowany przez nas dom nie będzie różnił się za niezwykle od setek czy tysięcy innych domów, wykonanych według popularnego, gotowego projektu. Innym rozwiązaniem jest kupno gotowego projektu oraz zamówienie u projektanta zrobienie pewnych zmian, uwzględniających nasze preferencje oraz indywidualne gusta.

Trzecia opcja to budowa domu wedle projektu, który w całości zostanie wykonany właściwe na nasze zamówienie. Jest to rozstrzygnięcie z pewnością najdroższe, jednakże nasz przyszły dom będzie unikalny, jedyny w swoim rodzaju. Do tego będziemy się czuli współtwórcami jakby całego projektu, jeżeli będzie wykonany według naszych oczekiwań, zaleceń i zgodnie z potrzebami. Rozpoczynając realizacje budowy własnego domu, musimy już na wstępie założyć sobie, które pokoje będą na pojedynczych kondygnacjach obiektu, jakie będzie ich położenie lub wielkość – warto też zadbać o kanalizację, przygotowując piwnica ogrodowa.

Zazwyczaj gotowy projekt domu uwzględnia rozmieszczenie co niektórych pomieszczeń, w zależności od indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców, głównie w sytuacji, kiedy tak właściwie można te pomieszczenia kreować przez dobrą zabudowę ściankami działowymi. Na pewno nie musimy robić takich ograniczeń w wielkości pomieszczeń przez samą konstrukcję domu – przyzwoiciej mieć do dyspozycji pokaźniejsze przestrzenie, dopiero potem posiadać możliwość ich zabudowania, podziału.

Istotnym detalem planowania pomieszczeń jest słusznie rozległy salon, nie powinno to być pomieszczenie mniejsze aniżeli 25 metrów kwadratowych. Podobnie jest z kuchnią – jeśli ma łączyć w sobie funkcje również jadalni, nie powinna być mniejsza niż 16 metrów kwadratowych. Istotne jest zaplanowanie słusznej ilości toalet w domu, z pewnością na każdej kondygnacji powinna być jedna toaleta i jakieś WC. Wielkość sypialni jest zaś sprawą poszczególną.

Dodaj pierwszą opinię do publikacji

Dodaj komentarz