Press "Enter" to skip to content

Wizytacje i badania USG podczas ciąży

Od pierwszego go dwudziestego tygodnia do ginekologa chodzi się co miesiąc, potem co trzy tygodnie, a na 6 tyg. przed porodem co tydzień. Trzeba doglądać kontrolnych badań zarządzanych przez lekarza prowadzącego i wykonywać je regularnie. Co miesiąc wykonuje się morfologię krwi, i raz w miesiącu zrobić próbną analizę moczu. W czasie 24-26 tygodnia ciąży lekarz ma obowiązek wycelować kobietę w ciąży na test analizujące poziom glukozy we krwi. Badanie to polega na pobraniu krwi po wychyleniu szklanki wody z rozpuszczona glukozą. Wspomaga ono w stwierdzeniu czy nie grozi damie cukrzyca ciążowa, jaka żąda od kobiety przyjmowania wielu farmaceutyków i zmiany diety.

Na domiar tego blisko trzech, czterech razy w ciąży wykonywane jest badanie USG, około 12 tygodnia, po 22 tyg, 30 tyg. i lub przed samym rozstrzygnięciem. Badanie USG bazuje na obserwacji płodu i określeniu jego parametrów i prawidłowości rozwoju płodu. Badanie USG prowadzone w 12 tygodniu ciąży ma na celu sprawdzenia czy zarodek odpowiednio się usadowiło raz skontrolowania cykliczności wagi oraz wzrostu do okresu ciąży.

Kolejne badanie podczas standardowej oraz prawidłowej ciąży przeprowadza się w 22 tygodniu ciąży, aby obejrzeć pojedyncze narządy m.in. serce dziecka, wówczas można też próbować opisać płeć dziecka, sprawdź bilansdziecka.pl. Następne i nieraz już ostatnie USG wykonywane jest po 30 tygodniu ciąży, dzięki niemu jesteśmy w stanie wskazać wagę i ułożenia maluszka podczas porodu. Jeżeli położenie maluszka jest nieprawidłowe lub waga jest zbyt obszerna, lekarz przygotowuje pacjentkę do porodu poprzez cesarskie cięcie. Jeśli zdecydowałyśmy się na ciąże po 35 roku życia, trzeba uskutecznić badania prenatalne zezwalające na przedwczesne wykrycie wad i ich leczenie. Pierwsze skurcze porodowe są delikatne oraz z początku sporadyczne. Przypominają tępe bóle miesiączkowe i rozchodzą się w kierunku bioder oraz krzyża lub ewentualnie promieniują od krzyża do podbrzusza. Stopniowo mogą się nasilać oraz stawać się coraz bardziej regularne oraz trwają dłużej, jest to znak, iż poród się rozpoczął. Trzeba wówczas rozpocząć mierzyć czas ich trwania i odstępy pomiędzy nimi.

Dodaj pierwszą opinię do publikacji

Dodaj komentarz