Press "Enter" to skip to content

Zabezpieczenie w czasie wspinaczki – usługi alpinistyczne

Karabinki tworzą podwalinę oprzyrządowania asekuracyjnego wspinacza. Za ich pośrednictwem wspinamy się do miejsc asekuracyjnych, mocujemy ekwipunek do uprzęży oraz spinamy rozmaite jego detale ze sobą. Karabinki wykonuje się ze stali, tytanu lub też stopu aluminium. Są w stanie być zazwyczaj czy też zakręcane co zabezpiecza zamek przed niepożądanym otwarciem. Istnieje kolosalna ilość modeli różniących się formą, ciężarem, parametrami wytrzymałościowymi i metodą zabezpieczania zamka. Najatrakcyjniejsze kształty to owale, trapezowate, gruszkowate, z wygiętymi zamkami ułatwiające wpinanie do lokalizacji przelotowych i inne. Najwyższą wytrzymałość mają karabinki wzdłuż swej osi przedłużonej i tak trzeba je wpinać.

Dobry karabinek musi przenosić w tej osi obciążenie takie w jaki sposób siła zrywająca liny, najsłabszą częścią karabinka będzie zamek i z tego powodu naturalnie zamek z reguły będący w stanie wziąć na siebie wycyzelowana konstrukcję. Względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, by nabywać tylko takie karabinki, jakie mają atest – to potwierdzają Alptrek – Prace Wysokościowe Warszawa. Pętle zapewniają asekuracje z nadających się fragmentów. W tej chwili najpowszechniejszymi użytkowanymi przyrządami asekuracyjnymi są płytki oraz pochodne od nich kubki asekuracyjne. Płytki zrobione są ze stopu aluminium mogą posiadać rozmaite kształty, jednakowoż z reguły są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeżeli mamy linie pojedynczą, to wsuwamy ja wyłącznie do pojedynczego jednego z otworów.

Wsuwa się nadzwyczaj krótko odcinek liny, który już po drugiej odsłonie płytki wypada wpiąć do zakręcanego bez żadnego ale karabinka uprzęży asekuracyjnej. Płytka ma okazję być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą ograniczaniu się liny, które jest nadzwyczaj praktycznym ulepszeniem, i w cienka pętelkę, którą asekurujący przypina do tego samego karabinka, co ubezpiecza przed zanadto dalekim przesunięciem się płytki na linie. Przyrządem nadal stosowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, lecz wraz z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej o wiele maleje. Fabrykowane są także bardziej zagmatwane przyrządy służące do asekuracji, atutem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie ograniczana.

Dodaj pierwszą opinię do publikacji

Dodaj komentarz